Výroba DPS nažehlovací metodou.

Na tuto metodu mě přivedl můj přítel Carlos Hernandez, jedná se v podstatě o klasickou “leptací” metodu kterou pěkně popsal Franta OK2JNJ ve svém článku http://ok2jnj.ok2kld.cz/ok2jnj/2014/12/rucni-kresleni-plosneho-spoje/. Rozdíl je tedy ve způsobu vytvoření krycí masky. Nepoužijeme klasické kreslení lakem, ale přeneseme přímo vytištěnou podobu DPS tak jak ji navrhneme v příslušném programu.

Je potřeba mít na paměti že se při přežehlení obraz zrcadlově otočí.

Fólii můžete sehnat v GES http://www.ges.cz/cz/fpcb-bl-GES07700242.html za cca 80kč. Postup je shodný jako při tištění předloh pro osvitovou metodu. Z jedné strany transparentní fólie je nanesen modrý povlak, na který vytiskneme naši předlohu PCB z toneru.

vyvoj_brd_1 vyvoj_brd_1_2

Desku plošných spojů dopředu nevrtáme, musí být důkladně očištěna a odmaštěna. Mě se odvedčil postup vyleštění pomocí jemného prášku na nádobí a houbičky. Vysušenou desku dále odmastíme IPA nebo acetonem. Desku PCB položíme na tepelně nevodivou podložku (rovný dřevený stůl + několik listů A4) Folii s předlohou opatrně umístíme na PCB a zkontrolujeme umístění. Opět překryjeme několika A4, ale opatrně aby jsme nepohli s předlohou. Dále pak žehličkou vyhřátou na cca 200ºC  (já dávám jeden stupeň před Len:) začneme opatrně přežehlovat toner z folie na PCB. Žehličku opatřne svisle položíme na desku a přitlačíme cca 10kg po dobu 5s. Polé prsty přidržujeme papír s deskou a opatrně přejíždíme žehličkou, dá se i hranou. Fólie během procesu mění lesk. Dříve matná předloha se začne lesknout… Po dokončení necháme desku s folií pomalu schladnout Bez manipulace. Za studena folii opatrně sejmeme. Pokud se něco nepovedlo, drobné chyby opravíme lihovou fixou, pokud se toho nepovedlo více … toner se dobře rozpouští v acetonu:) K leptání desek používám FeCl3 zahřátý na 50ºC (doba cca 15min).

Touto metodou vyrábím dvojvrstvé DPS s použitím SMD až do velikosti 603, PLCC, TQFP…  a tloušky spoje 0,012 inch.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..